טיפים ללקיחת משכנתא - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

טיפים ללקיחת משכנתא

מתכננים לקחת משכנתא? הנה כמה טיפים שיחסכו לכם הרבה כסף.

בניית תמהיל משכנתא היא החלק המורכב והחשוב ביותר בעת נטילת משכנתא. תמהיל המשכנתא שלכם מהווה את היסוד המרכזי ליצירת חיסכון גדול בסכומי המשכנתא אותם תחזירו לבנק.

כאשר אנו מדברים על תמהיל משכנתא, הכוונה היא לחישוב חלוקת המשכנתא למסלולים השונים תוך שימת דגש על 3 פרמטרים עיקריים:

1. אילו מסלולים לשלב במשכנתא.

2. איזה סכום בדיוק לקחת בכל מסלול שבחרתם לשלב בתמהיל.

3. מהי משך תקופת ההחזר המתאימה לכל מסלול ששולב בתמהיל.

שלושה פרמטרים חשובים אלה יאפשרו לכם להגיע לתמהיל משכנתא אופטימלי, שבעזרתו תוכלו לחסוך את הסכום המקסימלי בהחזרי המשכנתא שלכם.

  • רבים נוטים להאמין שגובה ההחזר החודשי המקסימאלי למשכנתא נקבע על-ידי הבנק. האמת היא שזה צריך להיות הפוך. אתם צריכים לקבוע לעצמכם את גובה ההחזר החודשי. באופן שיתאים להתנהלותכם הכלכלית. יחד עם זאת, לבנק כמובן ישנה מגבלה בנושא זה. חישוב החזר חודשי מקסימאלי צריך להיקבע רק לאחר ניתוח מעמיק של מצבכם הפיננסי והצפי לשינויים בו בעתיד. כך תוכלו להימנע ממצב בו תרגישו בעתיד חנוקים כתוצאה מעלייה של ההחזר החודשי וכמובן, חלילה, למצב בו תקלעו לקשיים בתשלום החזרי המשכנתא או בקשיים בשמירה על רמת החיים אליה אתם רגילים.
  • נסו להבין מהם היתרונות והחסרונות בכל מסלול. משכנתא היא הלוואה לדיור, המורכבת ממכלול מסלולים שונים, שההבדל ביניהם יכול להתבטא בסכומי כסף גדולים מאוד בהחזרי המשכנתא שלכם. כדי שתוכלו לבחור את המסלולים המתאימים לכם ולבנות תמהיל משכנתא, עליכם להבין תחילה מה ההבדלים בין המסלולים ומה היתרונות והחסרונות עבורכם בכל תרחיש אפשרי.
  • אל תתפתו לקחת את המשכנתא בריבית קבועה לא צמודה. למרות שבימים אלה ריביות המשכנתא נמוכות מאוד, רבים מנוטלי המשכנתאות בארץ נוטים לחשוב שמשכנתא בריבית קבועה שאינה צמודה למדד היא הדבר הנכון והמשתלם ביותר. חשיבה כזאת היא טעות מוחלטת, שהרי אין כל הגיון בבניית תמהיל משכנתא ללא חישוב כלכלי וניתוח מעמיק של לוח הסילוקין הצפוי, כולל התחשבות בצפי לעליית מדד בשנים הבאות.
  • בדרך-כלל, יהיה נכון לשלב מסלולי משכנתא נוספים ולא להיצמד למסלול הריבית הקבועה, ועל ידי כך ניתן יהיה לחסוך בריביות לאורך השנים, שכן ריביות צמודות לפריים ולמדד הן נמוכות באופן משמעותי מריבית קבועה, שאינה צמודה ולרוב ניתן לשלב חלק ניכר מהמשכנתא במסלולים אלה. זאת כמובן בהתחשב במספר השנים ובשאר הפרמטרים לקבלת ההחלטה כיצד לבנות את תמהיל המשכנתא האופטימאלי.
  • קבלו אישור עקרוני לפחות משלושה בנקים שונים.  דאגו לקבל את האישורים העקרוניים מהבנקים עוד לפני שתתחילו לחפש דירה. המשמעות היא שתוכלו לדעת שבסבירות גבוהה המשכנתא שברצונכם לקבל בבנק תאושר לכם בבוא העת. זכרו, תוקפו של אישור עקרוני הוא בדרך כלל חודשיים ויש לדאוג לחדשו מעת לעת כל עוד המשכנתא לא הועמדה. כעת מה שנותר הוא להתחיל לערוך השוואה מקיפה ומעמיקה בין ריביות המוצעות לכם בבנקים ולבחור בבנק שהציע לכם את מכלול הריביות הטוב ביותר עבור תמהיל המשכנתא שתוכנן לכם.
  • ייעוץ עם מכרים שבנו לעצמם משכנתא יכול לעלות לכם הרבה מאוד כסף.  טעויות נעשות תמיד. משכנתא היא דבר אינדיבידואלי ויש להתאימה לצורך שלכם בלבד. כל טעות קטנה בתכנון המשכנתא יכולה להיות בעלת השלכות כספיות גדולות מאוד, להעיב על עתידכם הכלכלי ולגרום לסיכון מיותר ולבזבוז גדול של כסף. יש להיעזר באנשי המקצוע הרלוונטיים כאשר הם אובייקטיבים, המחוייבים לחיסכון שלכם בלבד ואינם מייצגים בנק זה או אחר,.