משכנתא בתל אביב, כדאי או לא כדאי? - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

משכנתא בתל אביב, כדאי או לא כדאי?

משכנתא בתל אביב

עם עליית מחירי הדיור והביקוש הגובר לדיור בישראל, חלה בשנים האחרונות עלייה ניכרת בביקוש למשכנתאות חדשות במטרופולין התל-אביבי כולו, אך בעיר תל אביב המבוקשת, בפרט, חלו עליות בביקושים למשכנתאות. ביקושים אלה, באופן שאינו מפתיע אף אחד מאתנו, הם אינם דווקא למשכנתא לצורך רכישת נכס בעיר תל אביב עצמה, אלא שלרוב, מדובר בתושבי תל אביב והמרכז, או תשובי היישובים הסמוכים, המבקשים משכנתא לצורך רכישת דירה מחוץ לעיר ואף באזורים מרוחקים יותר ממנה. כך, לדוגמה, משפחה המתגוררת בתל אביב או בגבעתיים, ושני בני הזוג עובדים בעיר תל אביב, לרוב יתקשו מאוד לרכוש דירה למגוריהם בתוך העיר תל אביב, למרות שייקחו את המשכנתא המקסימלית שהם יכולים. במקרה זה ייתכן וירכשו דירה להשקעה, אשר תאפשר להם לשלם החזר חודשי שפוי לבנק, וגם ליהנות משכר דירה, שעשוי, לעיתים, להיות גבוה מסך ההחזר החודשי. העודף שנוצר ישמש אותם למימון חלקי של שכר הדירה שלהם בתל אביב או בגבעתיים, וחשוב מכך, יעניק להם שקט נפשי שישנה דירה בבעלותם. למעשה, ההתקשרות שלהם עם הבנק למשכנתאות בתל אביב, תהיה בעיקר בשל הסיבה שסניפי הבנקים קרובים אליהם ונגישים יותר עבורם מבחינה גאוגרפית, אם בשל היותם עובדים בעיר עצמה או כי הם גרים בה או בקרבתה והיא העיר המרכזית בה הם רגילים לעשות את סידוריהם.

האם כדאי יותר לקחת כיום משכנתא מבנק למשכנתאות בתל אביב?

בנקים בכלל ובנקים למשכנתאות בפרט, הם ארגונים עסקיים גדולים, שמטרתם, בסופו של דבר, היא להגדיל את הרווחים ולהציג תוצאות בפני ההנהלה הבכירה שלהם, בכל חודש ובכל סוף שנה. למרות צמצום מספר הסניפים לקבלת קהל בבנקים הגדולים, בעיר תל אביב, כיום, מספר סניפי הבנקים הרב ביותר. דבר זה יוצר תחרות בלתי פוסקת בין הבנקים למשכנתאות, המעוניינים להגדיל, ככל שניתן, את סך המשכנתאות הניתנות בהם בכל חודש. כך, לדוגמה, לקוח שיגיע לבנק בתל אביב על-מנת להגיש בקשה למשכנתא, קרוב לוודאי שייגש לכמה בנקים שונים ויערוך השוואה בין הריביות והתנאים שיקבל בכל אחד מהם. פקיד המשכנתאות בבנק בתל אביב יודע שיש לו מתחרים ותוך רגע אותו לקוח יכול להודות לו בנימוס על האישור העקרוני שסיפק, ולהמשיך את התהליך עם הבנק המתחרה.

ובכל זאת, מי לוקח משכנתא לרכישת דירה למגורים בתל אביב?

למרות שעד כה הזכרנו את אותם רוכשי דירות הלוקחים משכנתא בתל אביב אך רוכשים את ביתם מחוץ לה, הרי שיש גם כאלה הרוכשים דירה בתל אביב ולוקחים משכנתא. במקרים אלה, לרוב יהיה מדובר בסכום משכנתא גדול במיוחד, שכן מחירי הנדל"ן בעיר הם מהגבוהים בישראל ויש הטוענים שבעולם. כתוצאה מעובדה זו, כשאדם ייכנס לסניף הבנק ויבקש מהבנק משכנתא לרכישת דירה בתל אביב, סכום המשכנתא הגבוה יגרום לפקיד המשכנתאות להילחם עליו ולא לוותר עליו במהירות כלקוח. גורם התחרות הוא זה שיכריע לטובת אותו נוטל משכנתא תל אביבי, שכן גם הבנק המתחרה לא ייתן לו לצאת ללא שיפור תנאי המשכנתא שיציע לו.