לקיחת משכנתא – טיפים חשובים - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

לקיחת משכנתא – טיפים חשובים

טיפים ללקיחת משכנתא:

גם אתם רוצים משכנתא אופטימלית? מובן שכן! להלן כמה טיפים שיעזרו לכם:

 1. לטווח ארוך, מומלץ לקחת הלוואות שאינן צמודות מדד (למשל: פריים/מק"מ/ מט"ח)
 2. התחילו את הסקר על המשכנתא כאשר יש לכם מספיק זמן לפני מועד התשלום המשאיר לכם זמן
 3. לבדוק מספר בנקים ולא לבצע את התהליך בלחץ ולהתפשר על הצעה בינונית.
 4. חשבו את כל ההוצאות הנלוות לרכישת הדירה(מס רכישה,שיפוץ בנכס, ריהוט וכו'), השאירו כסף בצד לצורך תשלום על ההוצאות והגדילו את סכום המשכנתא המבוקשת.
 5. בונים בית בבניה עצמית? חתמו תמיד על מסגרת משכנתא גדולה ממה שאתם צריכים. תמיד תוכלו לקחת פחות או להחזיר חלק לאחר מכן. אם יהיה חסר לכם כסף, תדרשו לעשות את כל התהליך מחדש.

זוג מקבל ייעוץ למשכנתא חדשה

 1. במידה ויש לכם הלוואות נוספות בחשבון, בזמן לקיחת המשכנתא ישנה הזדמנות לסגור את ההלוואות הקיימות על חשבון הגדלת המשכנתא.
 2. יתכן הבדלים בריביות ו/או בטיפול במשכנתא בין סניפים ונציגים שונים באותו הבנק,רצוי לקבל המלצה על סניף/פקיד מסוים באותו הבנק בו מבקשים את המשכנתא.
 3. בקשו מהבנק את ההצעה שלו מודפסת ,הצעה בכתב תמיד חזקה יותר מהצעה בעל פה, בדרך כלל שתיגשו לבנק אחר עם הצעה כתובה, יהיה לו הרבה יותר קל לשדרג אותה מאשר הצעה שניתנה בעל פה.
 4. לא להתפתות למבצעים של בנקים במסלולים כאלו ואחרים,שימו דגש קודם כל לתמהיל המסלולים המומלץ (סוג המסלולים,פריסת השנים,כמות הכסף בכל מסלול ומסלול) ורק לאחר מכן על הריביות ולא להיפך.
 5. שמדברים על לקיחת משכנתא – הבנק מאשר לרוב החזר חודשי של עד שליש מההכנסות. מומלץ שההחזר החודשי יהיה בין 20%-25% מההכנסות נטו של בני הזוג (אך יחד עם זאת ההחזר החודשי צריך להיות פרופורציונאלי לסכום המבוקש).לווים בעלי הכנסות מעל הממוצע יוכלו לעמוד גם ביחד החזר גבוה יותר (מכיוון שההכנסה הפנויה שלהם גבוהה יותר).
 6. אל תסמכו בעיניים עצומות על הסניף שלכם ועל הפקיד שלכם, גם אם הנכם מתכוונים לסגור את המשכנתא בבנק שלכם, בידקו וקבלו הצעה גם בבנקים נוספים על מנת לוודא שבאמת קיבלתם את התנאים הטובים ביותר ו/או ככלי להוריד את הריבית בבנק שלכם. מומלץ גם להתייעץ עם יועץ משכנתאות חיצוני לבנק.
 7. מומלץ לקבל אישור עקרוני ממספר בנקים גדולים טרום החתימה על חוזה הרכישה.
 8. הריבית זה לא הכל-אם קיבלת הצעות דומות מבנקים שונים בדוק את כל הדברים הנלווים-דמי פתיחת תיק,עלות במחזור משכנתא, ביורוקרטיה נדרשת במחזור משכנתא, חודשי חופש ממשכנתא,אפשרויות לקבלת משכנתא נוספת עתידית לכל מטרה,זמן ביצוע התהליך,בבניה עצמית-אופן שחרור הכספים/האם מועבר לחשבון הלקוח או לחשבון הקבלן שבונה/אופן הערכת שווי הנכס וכו'.
 9. בצע לעצמך בחינת יכולות פיננסיות אשר יכולות לעזור בתכנון נכון של תמהיל המשכנתא – האם יש לך כספים שעתידים להתפנות בעתיד הקרוב ותרצה להשתמש בהם לפרעון חלקי של המשכנתא כגון: קרנות השתלמות/פיצויים/ירושה וכדומה
 10. האם יש צפי לגידול/קיטון בהכנסות? האם ההכנסה הפנויה צפוי לגדול עקב סיום הלוואות קצרות מועד,תשלומי גנים לילדים שצפויים לרדת וכדומה.
 11. הגש לבנק את הבקשה בצורה ברורה,הדגש פרטים חיוביים והצנעה פרטים פחות טובים,אופן הצגת הבקשה יקבע בסופו של דבר האם הבקשה תאושר ובאיזה ריבית.
 12. במידה ואין לך את היכולת לקנות את הדירה בה אתה מעוניין לגור עקב הון עצמי נמוך ו/או הכנסות נמוכות,שקול רכישת דירה להשקעה זולה יותר אשר תמנף אותך בעתיד להגדיל את ההון העצמי לצורך רכישת הדירה המתאימה לך.

ואם כל זה נשמע לכם קצת כמו סינית. תמיד כדאי לקבוע פגישה עם יועץ משכנתא!