לוח סילוקין שפיצר – מהו - מדיע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

לוח סילוקין שפיצר מהו ואיך הוא משפיע על החזר המשכנתא שלכם

לוח סילוקין שפיצר

תקופת ההחזר של המשכנתא תהיה בדרך-כלל בין חמש שנים לשלושים שנה. לוח סילוקין של משכנתא יכלול את התשלומים החודשיים, הצפויים לכם בגין החזרי המשכנתא שלכם. תשלומים אלה יכללו בתוכם מרכיב של קרן ההלוואה שאותה לקחתם (סך המשכנתא לחלק למספר חודשי המשכנתא), את מרכיב הריבית, ובמסלולים צמודי-מדד גם את מרכיב המדד.

לדוגמה, תשלום חודשי של 2,500 שקלים יכול לכלול בתוכו בשלב מסוים 1,243 שקלים בגין החזרי ריבית ו- 1,257 שקלים בגין החזרי קרן ההלוואה.

מהו לוח סילוקין שפיצר ומתי המשכנתא שלכם תוחזר לפי לוח סילוקין שפיצר?

ברוב המקרים, כאשר מדובר במשכנתא לטווח ארוך, ההחזרים החודשיים יחושבו לפי לוח סילוקין שפיצר. המשמעות של לוח סילוקין מסוג שפיצר היא שבתחילת תקופת החזר המשכנתא, התשלום החודשי יחושב בבנק כך שיכלול בתוכו בעיקר תשלום בגין ריבית ומעט החזר קרן.

איך זה משפיע על המשכנתא שלי?

בהחזר משכנתא לפי לוח סילוקין שפיצר, המשכנתא תוחזר באופן איטי יחסית, כך שאפילו בעת שחלפה כמחצית מתקופת החזר המשכנתא, קרוב לוודאי שיתרת המשכנתא שנותרה לכם לשלם לא תפחת משמעותית מהיתרה הראשונית של סכום המשכנתא שלקחתם. הדבר יכול להשפיע עד כדי כך שתמהיל לא נכון של משכנתא, במיוחד כאשר ישנו מרכיב של מסלול צמוד מדד, עשוי לגרום ליתרת המשכנתא לעלות אפילו מעל הסכום המקורי (הקרן) שלקחתם, למרות שכבר שילמתם הרבה כסף בכל חודש במהלך שנים רבות.

כך לדוגמה, ייתכן שאדם שלקח לפני 15 שנה משכנתא בסך 800,000 שקלים לתקופה של 30 שנה בריבית קבועה צמודה למדד, יתרתה כיום תהיה כ-870,000 שקלים, למרות ששילם בכל חודש סכום שהתחיל בכ- 4,300 שקלים והגיע כעבור 15 שנה (מחצית התקופה) לכ- 6,700 שקלים.

אל תוותרו על ייעוץ מקצועי

משקי בית רבים בישראל, אשר לקחו בעבר משכנתאות מבלי להתייעץ עם גורם חיצוני ואובייקטיבי ונשענו על הצעת פקיד המשכנתאות בבנק הביאו עצמם למצב של הפסד כלכלי אדיר כתוצאה מכך שהחזירו לבנק סכומי עתק עבור המשכנתא שלקחו.

בניית תמהיל משכנתא מושכל, שיכלול בתוכו את מסלולי המשכנתא הנכונים, בסכומים המדויקים ולתקופות ההחזר הנכונות, יכולה להתבצע על-ידי עריכת תחשיב מדויק שיעשה כלכלן, באמצעותו ניתן יהיה להגיע למשכנתא אופטימאלית ולחסכון כספי של עשרות עד מאות אלפי שקלים במשכנתא בהשוואה לתרחיש בו המשכנתא נלקחה מפקיד הבנק ללא ייעוץ פרטי.