משכנתא לרכישה בצפון, מאיפה כדאי לקחת? - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

משכנתא לרכישה בצפון, מאיפה כדאי לקחת?

משכנתא בצפון הארץ

תחום הדיור והנדל"ן הגועש בארץ ניכר בעליות מחירים חדות במחירי דירות ובתים ברחבי הארץ. שיאה של המגמה, ללא ספק, מתרחש באזור מרכז הארץ. אמנם, ניכר כי ישנו ביקוש הולך וגובר למשכנתא גם בצפון הארץ, וההשפעה הכלל ארצית כלל אינה מדלגת על שום איזור.

מיהם נוטלי המשכנתא בצפון הארץ?

כבשאר חלקי הארץ, גם בצפון, משכנתא ניתנת הן לרוכשי דירות או בתים, הנכנסים לקטגורית הרוכשים לשם מגורים והן לרוכשים לצורך השקעה.

מדוע תושבי המרכז רוכשים בתים עם משכנתא בצפון?

ככל שמחירי הדיור בישראל מאמירים, כך הולך חלומם של המעוניינים לרכוש דירה במרכז הארץ ומתרחק. חלומם הולך ומתרחק מהם תרתי משמע – הן במובן שהם אינם מסוגלים לקחת על עצמם משכנתא כה גולה לרכישת דירה במרכז הארץ והן במובן של מרחק גאוגרפי גדול (יחסית במובני הארץ שלנו) מהמיקום בו חלמו לבנות את ביתם ולגדל את ילדיהם.

רכישת בית בצפון הארץ, תאפשר לרבים לרכוש בית פרטי, לעיתים אף במחיר נמוך יותר ממחיר דירה במרכז הארץ. שלא כמו ברכישת דירה להשקעה במרכז הארץ, כאן יוכלו להינות ממחיר רכישה נמוך יותר ויידרשו לקחת משכנתא בסכום נמוך יותר. אך מהצד השני, דמי השכירות שיקבלו מנכס בצפון יהיו נמוכים באופן משמעותי בהשוואה לדמי השכירות שיכלו לקבל אילו היו משקיעים בנכס במרכז הארץ.

האם קל יותר לקבל משכנתא בצפון?

רוכשי נכסים בצפון הארץ, בין אם מדובר בנכס לצורך מגורים לבין אם מדובר ברכישה לצורך השקעה, יוכלו לקבל, בדרך כלל, תנאים טובים יותר אילו יפנו לבנק הקרוב למיקומו של הנכס שירכשו. הסיבה לכך, קשורה בדרך כלל בכך שסניפי בנקים השוכנים באזורים פחות מרכזיים, נתונים לפחות ביקוש למשכנתאות ולכן ירצו להגדיל את מספר המשכנתאות שהם נותנים ולהצדיק את פעילות סניף המשכנתאות שלהם באותו איזור. זאת, בשונה מסניפי משכנתאות עמוסים ולעיתים אף קורסים, השוכנים במרכז הארץ. בנוסף על כן, בנק למשכנתאות בצפון יהיה בקיא יותר באותם אזורים גאוגרפיים ובפוטנציאל מימוש הנכס בעת הצורך.

האם תנאי המשכנתא שאקבל לרכישת בית הצפון יהיו שונים מאלה הניתנים לרכישה במרכז הארץ?

לרוב, ניתן יהיה לקבל תנאי משכנתא טובים יותר בצפון מאשר בבנק הנמצא במרכז הארץ. כבר בעת הגשת הבקשה לאישור המשכנתא בצפון, יידע פקיד הבנק להגיד ללקוח מה סיכויי אישור המשכנתא ואם ניתן לאפשר תנאי משכנתא טובים עבורו.