7 מיתוסים על משכנתאות - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

7 מיתוסים על משכנתאות

ניתן לקבל 100% משכנתא ולקנות דירה בלי הון עצמי

לא נכון. על-מנת לקבל משכנתא בבנק, עליכם להביא כסף מהבית. ההון העצמי המינימלי שעליכם לגייס עומד על לפחות 25% משווי הדירה. אבל, שימו לב: זה נכון, רק אם המשכנתא המבוקשת היא לצורך רכישת דירה ראשונה. אם אתם חיים בתחושה שהבנק מיטיב עם העשירים – אז בטח תופתעו לגלות את הנתונים הבאים: אם יש לכם דירה בבעלותכם וברצונכם לרכוש דירה נוספת להשקעה, עליכם להשלים את סכום ההון העצמי, כך שיהווה לפחות 50% משווי הדירה. אם בעבר כבר הייתה לכם דירה בבעלותכם, תצטרכו להשלים את ההון העצמי כך שיהווה 30% משווי הדירה. שווי הנכס ייקבע על-ידי שמאי מקרקעין מטעם הבנק בו אושרה לכם המשכנתא.

כשרוכשים נכס עם משכנתא מחזירים לבנק פי שניים מהסכום המקורי

לא נכון. לרוב, סכום ההחזר הכולל לבנק יהיה פי אחד וחצי מהסכום שנלקח במקור. (בהנחה שהמשכנתא נפרסה על פני תקופה ארוכה של כ- 20 שנה). הסכום משתנה בהתאם לשער הריבית, גודל המשכנתא, המסלולים שנבחרו ותקופת ההחזר בכל אחד מהם.

על-ידי ייעוץ משכנתאות פרטי ובלתי תלוי, ניתן לתכנן מסלולים שונים ולחשב את הנתונים הפיננסיים, כך שההחזר לבנק יהיה הנמוך ביותר שניתן להשיג.

כשלוקחים משכנתא חייבים להחתים עליה גם ערב

אתם נכנסים ללחץ מהמחשבה שתצטרכו להתחנן בפני חברים או קרובי משפחה שיחתמו לכם כערבים? אתם יכולים להירגע. אין כל הכרח לשלב ערב במשכנתא. רק במקרים בהם ההכנסה של הלווים נמוכה ואינה מספיקה כדי לאשר את המשכנתא, הבנק ידרוש להחתים ערב בעל הכנסות. הערב אינו משלם בעצמו את המשכנתא, אלא מתחייב להכנס בנעלי הלווים, אם אלו לא יעמדו בהחזרים החודשיים.

זוג שאינו נשוי לא יכול לרכוש דירה עם משכנתא

אתם חיים בזוגיות ללא נישואים וחוששים שהבנק לא יאשר לכם משכנתא? תתעדכנו! אפילו אם אתם שותפים, שאין ביניהם שום קרבה משפחתית או אחרת, אתם יכולים לקבל משכנתא כדי לרכוש דירה במשותף.

אי-אפשר לקבל משכנתא כשרוב הזמן יש מינוס בבנק

הבנקים בהחלט בודקים את ההתנהלות שלכם בחשבון הבנק. אבל כל עוד המינוס שלכם הינו בתוך המסגרת המאושרת, ללא חריגות, ללא עיקולים וללא פיגורים בתשלומי משכנתא קודמת, אין לבנק כל סיבה לסרב לכם ולדחות את בקשתכם למשכנתא.

הכי טוב להתייעץ לגבי משכנתא עם הפקידה בבנק

לא נכון. הפקידה נתונה בניגוד אינטרסים. מצד אחד היא אמורה לייעץ לכם, אבל מצד שני היא מייצגת את הבנק ועליה לדאוג לכך שהוא יגדיל את רווחיו. ייעוץ משכנתאות כדאי לקבל מחברת ייעוץ משכנתאות מקצועית ובלתי תלויה המעסיקה כלכלנים מומחים במשכנתא. יועץ משכנתאות פרטי ייצג אתכם מול הבנק וידאג לכם לחיסכון מרבי, שלרוב גם יהיה משמעותי מאוד.

לא ניתן לקבל משכנתא כשיש הלוואות נוספות בבנק

הבנק בודק את ההשפעה של הלוואות נוספות על כושר ההחזר שלכם רק במידה ועליכם להחזיר אותן על בסיס חודשי למעלה משנה. במקרה כזה יבחן הבנק אם לאחר ביצוע ההחזר החודשי, תאפשר לכם יתרת הכנסתכם לעמוד בתנאי ההחזר של המשכנתא.