משכנתא במסלול יורו - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

משכנתא במסלול יורו – האם זה כדאי?

אם אתם מתכננים משכנתא, וודאי יצא לכם לראות שקיים מגוון רחב של מסלולי משכנתא, אך בבנק, לרוב, תקבלו הצעה למשכנתא המורכבת משלושה-ארבעה מסלולים בלבד. לפני שתחליטו באיזה מסלולים לבחור, כדאי שתכירו את כל המסלולים ותערכו בדיקה כלכלית שתקבע מהם המסלולים המשתלמים ביותר עבורכם. מסלול יורו הוא אחד המסלולים שאינם מתאימים לכל אחד, אך במידה ואתם מקבלים משכורת ביורו או שיש לכם עסקי ייצוא, מסלול היורו יכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף במשכנתא.

מסלולי ריבית משתנה על בסיס מט"ח

המטבע הנפוץ ביותר במסלול זה הוא הדולר ומיד לאחריו היורו. ניתן ללוות במסלולים צמודי מט"ח גם על בסיס מטבעות נוספים כגון יין יפני ועוד.

משכנתא במסלול צמוד ליורו

שערו של מטבע היורו נמצא כיום בשפל, יחסית לשנה האחרונה. לכן, בחירה במסלול מט"ח הצמוד ליורו, תאפשר לנו ליהנות מריבית נמוכה יחסית, שלא ידוע מתי תעלה.

  • יתרונות המסלול – חיסכון בעמלות המרת מט"ח, אין פערי המרת מטבע שמקורם בשערי חליפין, אין קנסות יציאה / עמלות פירעון מוקדם.
  • חסרונות המסלול – בחלק מהבנקים ישנה "רצפה", כך שהריבית אינה יכולה לרדת מתחת לשערה ההתחלתי אפילו במידה ותחול ירידת שערים של אותה מטבע. הריבית יכולה להשתנות יותר מפעם אחת בשנה וכתוצאה מכך גם ההחזרים החודשיים וגם יתרת המשכנתא חשופים לעליית הריבית. 

למי מתאים מסלול על בסיס יורו?

המסלול יתאים בדרך כלל ללווים בעלי הכנסה שמקורה בחו"ל במדינות האיחוד האירופי החברות בגוש האירו, לעוסקים ביצוא מוצרים או שירותים למדינות אירופה, לתושבי חו"ל ולאלו המשקיעים במטבעות זרים.

יש לעקוב אחר שער היורו

על-מנת להימנע מתשלום ריבית גבוהה מדי, יש לעקוב אחר תנודות הריבית אחת לחודש, לוודא שהיא עדיין משתלמת ולבדוק אם קיימים מסלולים חלופיים בהם שער הריבית משתלם יותר. כאשר שער היורו יעלה, ייתכן שגם אם מקור ההכנסות שלכם הוא במדינות גוש האירו יהיה עדיף לכם להמיר מסלול זה באחד ממסלולי המשכנתא, בהם ניתן לקבל ריבית נמוכה יותר.