איך אתם יכולים להוריד את מחירי הנדל"ן? - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

איך אתם יכולים להוריד את מחירי הנדל"ן?

הממשלה מציגה תוכניות משלה לבלימת נסיקת מחירי הדירות, אבל יש הרבה דברים שגם אתם, בתור שוכרים או רוכשי נכסים, יכולים לעשות כדי להשפיע על השוק כולו, כמו למשל לשלוט בעצמכם ולמרות החשש, לא לקנות דירה בזמן הקרוב

זיו מאור

התוכנית שהציגו שר השיכון ושר האוצר בשבוע שעבר להגדלת המיסוי על רוכשי דירות להשקעה לצד הקלה במיסוי על מכירת דירות על ידי משקיעים, היא עוד חוליה בשרשרת של צעדים שנועדו להלחם בעליית מחירי הנדל"ן.

אולם לא ברור אם היא תשיג את המטרה, שכן חלק גדול מהבעיה בשוק הדיור בישראל נעוץ דווקא בצד הביקוש – כלומר, רוכשי ושוכרי הדירות. בשבוע שעבר סיפר לי מכר כי לפני חצי שנה הציע נישואין לאשתו. כעבור חודשיים כבר עמד מתחת לחופה ולאחר חודשיים נוספים חתם על חוזה לרכישת דירה.

מחירי הנדל"ן

הקבלן, הוא סיפר, דרש מקדמה בסך 300 אלף שקל. כמובן שהזוג הצעיר פנה לעזרת ההורים, מכיוון שאין ברשותם הון עצמי בסכום כזה. בתוספת החסכון של בני הזוג נותר עדיין גרעון גדול – של כ-700 אלף שקל, עבורו הם ייאלצו ליטול משכנתא למשך 20 שנה, שמשמעותה לשלם מדי חודש החזר בגובה למעלה מ-4,000 שקל.

זה לא סיפור יוצא דופן. הישראלי הממוצע מרגיש צורך לרכוש דירה מיד לאחר החתונה, גם אם אין לו הון עצמי לכך. הסיבות לכך רבות, חלקן קשור בלחצים מהסביבה, גם מצד ההורים ששבויים בקונספציה שחובה לרכוש דירה מוקדם ככל האפשר כדי להקים את הקן המשפחתי.

ביכולתכם להשפיע על השוק כולו

אבל התנהלות אחרת מצד רוכשי הדירות יכולה להשפיע לא מעט על המחירים, בוודאי יותר מאשר השפעת הממשלה. כל אחד יכול להשפיע על העלויות שלו ואם יאמצו את הצעדים מספיק אנשים, מספיק כמה אלפים בודדים, ההשפעה יכולה להיות על השוק כולו.

הנה מספר צעדים פשוטים שיסייעו לכם להוזיל את עלויות הדיור שלכם, ובדרך אולי תזכו להיות שותפים למהלך רחב יותר:
אל תמהרו לצאת לשוק. זה אולי הכלל החשוב ביותר. אם אתם יכולים להתגורר עוד כמה חודשים אצל ההורים, או להצטופף עוד סמסטר עם שותפים לדירה, אתם מורידים באופן מיידי את העלויות שלכם ויכולים לחסוך לקראת רכישה בעתיד. בנוסף, זו פעילות שמשפיעה גם על השוק כולו, שכן כך אתם מורידים את הביקושים לדירות – לא חשוב אם מדובר על דירות להשכרה או למכירה. ירידה בביקוש מביאה עמה ירידת מחירים. כאשר מדובר על שכונה ספציפית, מספיקים לעתים אפילו כמה מקרים בודדים כדי להשפיע על השוק.

  1. הגדילו את ההון העצמי ככל שתוכלו. ככל שהמשכנתא קטנה יותר, כך הדירה זולה יותר באופן מעשי. אפילו בריבית הנמוכה היום – כל 100 אלף שקל שתצליחו לקזז מהמשכנתא מוזילה את הדירה באלפי שקלים. הטיפ הזה מופנה כמובן גם להורים: אפשר להרגע – לא יקרה כלום אם התכשיט יקנה דירה רק בעוד 5 שנים. את הכסף ששריינתם עבורו, תוכלו בינתיים להשקיע וליהנות מהריבית.

אל תרכשו מתוך פחד

  1. תתחילו לחסוך כבר היום, אחרת אין ערך אמיתי להמתנה. אם אתם שוקלים לרכוש דירת 4 חדרים בחדרה, תשכרו דירה כזו ולא 3.5 חדרים בתל אביב, היקרה ב- 2,500 שקלים לחודש, או ב-30 אלף שקל בשנה, לפני ההפרשים בחשבון הארנונה. כך יוצרים חסכון שיוזיל את העסקה ולא פחות חשוב – בודקים גם האם באמת מתאים לגור שם.
  2. אל תלחצו מהתחזיות. אחד הטיעונים הנפוצים של רוכשי הדירות בשנה האחרונה הוא כי הם המתינו שנה שלמה בתקווה שהמחירים יירדו, אך אלה דווקא זינקו. בנוסף, על פי מה שהם קוראים בעיתונים המחירים לא צפויים לרדת.

אבל לרכוש היום נכס רק בשל החשש שמחר המחיר יהיה גבוה יותר זו טעות המוסיפה שמן למדורה. בניגוד למה שמקובל לחשוב, מחירי הדירות לא תמיד עולים ובהחלט היו גם תקופות של ירידות מחירים. אם מצבכם אינו אופטימלי כרגע, אל תרוצו לקנות דירה והתאזרו בסבלנות.