משכנתא לדירה להשקעה - מידע מקצועי - מתן ייעוץ משכנתאות

משכנתא לדירה להשקעה – האם יש הבדל בינה לבין משכנתא רגילה ואיך מקבלים משכנתא כדאית

רקע על השקעות נדל"ן (על קצה המזלג) וכמה דגשים חשובים על משכנתא לדירה שניה / דירה להשקעה.

 

למה כולם רצים לקנות דירה להשקעה?

עליית הביקוש לרכישת דירות להשקעה, בנוסף לרכישות הקיימות לצורך מגורים אישיים, יצרה מצב של עליית מחירי הדירות. עובדה זו הפכה בעשור האחרון את ההשקעה בנדל"ן בישראל להשקעה כדאית משני היבטים.

האחד, מחירי שכירות גבוהים והשני מחירי דירות לרכישה מאמירים. כך עלתה בשנים האחרונות תשואת ההשקעה בנדל"ן, המורכבת משני גורמים אלה. עובדה זו מחייבת אתכם כמשקיעים להבין כמה דברים חשובים בנוגע אל משכנתא לדירה שניה – או, במידה וזו הדירה הראשונה שהינך רוכש – משכנתא לדירה להשקעה.

מגבלות משכנתא על דירה להשקעה

בניסיון להקטנת הביקוש לרכישת דירות להשקעה, חלו בשלוש השנים האחרונות מגבלות מצד המפקח על הבנקים, לפיהם יהיו פערים בתנאי הלוואות לדיור ונעשתה הבחנה ברורה בתנאים אלה בין דירה הנרכשת לצורך מגורים עצמיים לבין דירה הנרכשת בנוסף לדירה קיימת בבעלות הלווים. בכלל זה גם יינתנו משכנתאות בתנאים שונים למבקשים לרכוש דירה גם כאשר אין ברשותם דירה כעת אך הייתה ברשותם בעבר בעלות על דירה או חלק ממנה.

על דירה להשקעה תוכלו לקבל משכנתא נמוכה יותר ביחס לשווי הדירה מאשר במשכנתא על דירה ראשונה

המגבלה העיקרית כיום כשמדובר ברכישת דירה להשקעה, כאשר יש לכם דירה כבר על שמכם ואתם מעוניינים לרכוש אחת נוספת היא בכך שאחוז המימון משווי הנכס, אותו תקבלו כמשכנתא יהיה נמוך יותר. כך, למשל, ברכישת דירה ראשונה ששוויה 1.2 מיליון שקלים, במידה ולא הייתה בבעלותכם דירה בעבר או חלק ממנה, תוכלו לגייס כספי משכנתא בסכום שלא יעלה על 75 אחוז משווי הדירה, כלומר משכנתא בסך עד 900 אלף שקלים. זאת, בעוד עבור רכישת אותה דירה, כאשר מדובר בדירה נוספת, תוכלו לגייס עד 50 אחוז משווי הדירה, כלומר עד 600 אלף שקלים. אם בעבר הייתה דירה בבעלותכם או בבעלות חלקית שלכם ובעת הרכישה אין דירה נוספת בבעלותכם תוכלו לגייס עד 70 אחוזי מימון, כלומר, על אותה דירה תוכלו לקבל משכנתא של עד 840 אלף שקלים. עוד על מחשבון לחישוב משכנתא לדירה להשקעה.

משכנתא באחוזי מימון נמוכים תמיד תהיה יותר כדאית

אותן הגבלות, כנראה, אינן משפיעות באופן משמעותי על אותם רוכשי דירות שזוהי אינה דירתם הראשונה. הסיבה לכך היא שככל שמדובר באחוז מימון גבוה יותר באמצעות משכנתא כך ריבית המשכנתא תהיה יותר גבוהה. משקיעים יעדיפו בכל מקרה לא לעבור את החמישים-שישים אחוזי מימון, כך שמגבלה זו אינה מהווה עבורם קושי ברכישת דירה נוספת.

אם יש לכם נכס נוסף בבעלותכם ואין עליו משכנתא, תוכלו להגדיל את סכום המשכנתא ע״י מישכון שני הנכסים

אם אתם רוכשים דירה להשקעה, סביר להניח שיש בבעלותכם נכס כלשהו בו אתם גרים. אם סיימתם לשלם את המשכנתא על אותו הנכס או שנשאר לכם סכום קטן יחסית לשלם, תוכלו למשכן את הנכס שאתם קונים ולקבל משכנתא רגילה, אך בנוסף תוכלו להגדיל את הסכום כאשר תמשכנו את הנכס הנוסף שברשותכם. בדרך זו, תוכלו לחרוג מאחוזי המימון המקובלים, שכן שווי הנכס יחושב לפי השווי הכולל של שני הנכסים ואחוזי המימון יגזרו מסכום זה.

משכנתא לדירה להשקעה

איפה להתחיל? צרו קשר עם יועץ משכנתא מקצועי!